Jastarnia – raj dla amatorów sportów wodnych

Jastarnia jest jednym z najpiękniej położonych miast w Polsce. Znajduje się pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Zatoką Pucką, na Mierzei Helskiej. W chwili obecnej Jastarnia jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem wypoczynkowym. Sosnowe lasy, porastające wydmy oddzielające miasto od wybrzeża, razem z morską bryzą tworzą wyjątkowy mikroklimat.

Jastarnia jest idealnym miejscem do urlopu i regeneracji sił. Najlepszym dowodem dynamicznego rozwoju turystycznego charakteru miasta jest molo. Mierzy ono ponad 120 m i zostało wybudowane stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku. Molo stanowi przedłużenie głównej ulicy Jastarni skupiającej restauracje, puby, kluby oraz smażalnie ryb. W pobliżu znajdują się wypożyczalnie sprzętu sportowego – na przykład do kitesurfingu, windsurfingu czy nurkowania. W latach 20. ubiegłego wieku na terenie Jastarni urządzono też Centrum Szkolenia Morskiego. Do dzisiaj można podziwiać piękny żaglowiec zakupiony niedługo po wojnie. Miejsce to jest jednak najlepsze do nurkowania. Na dnie zatoki kryją się liczne skarby – wraki statków, dawne przedmioty itp. Zatoka Pucka i Mierzeja Helska słyną zresztą w całej Polsce z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Na terenie Jastarni funkcjonują też profesjonalne szkoły windsurfingu i kitesurfingu. Oferują one nie tylko szkolenie, również egzamin i możliwość wypożyczenia sprzętu.

Jastarnia stanowiła w czasie drugiej wojny światowej ważny odcinek obrony. Pozostałością jest skansen fortyfikacji polskich w postaci Ośrodka Oporu Jastarnia. Składają się na niego schrony bojowe, jak również okopy. Pamiątkowe zdjęcie na tle bunkrów będzie robić wrażenie.

Jastarnia to też wspaniała przyroda objęta Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. Wszystko to sprawia, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat baza noclegowa Jastarni uległa diametralnej zmianie. Trzeba odnotować ogromny wzrost miejsc noclegowych. Dawniej noclegi w Jastarni oferowane były głównie w kwaterach prywatnych. Dzisiaj na terenie miasta zlokalizowane są hotele, pensjonaty, wille czy gospodarstwa agroturystyczne. Niemal każdy mieszkaniec miasta korzysta z jego turystycznego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *