Trzęsacz i legendy Bałtyku

Trzęsacz to turystyczna gwiazda położonej w województwie zachodniopomorskim Gminy Rewal. Wieś zasłynęła z ruin gotyckiego kościoła, stojącego na klifie. Historia tej świątyni jest tak ciekawa, że przyciąga turystów z całej Europy. Budowla ta jest unikatem w skali europejskiej. Współcześnie, można podziwiać jedynie fragmenty południowej ściany, jednakże i tak zjawisko zapiera dech w piersiach. Emocje można spotęgować podczas lotu paralotnią nad klifami. Lot taki pozwoli też doznać specyficznej energii tego niezwykłego miejsca.

Tragiczne losy gotyckiej świątyni

Trzęsacz – dawniej Hove, Thom Have, Thom Hage i Hoff – jest wsią, która powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku, przynajmniej tak datowana jest pierwsza wzmianka. Na przełomie wieku XIV I XV w środku wsi zbudowany został imponujący kościół katolicki (po reformacji stał się on kościołem ewangelickim). Kościół był bogato zdobiony i wyposażony, jednakże w XVIII wieku podczas wojny siedmioletniej dokonano tu grabieży. Pierwsze straszliwe znaki na niebie pojawiły się w XVIII wieku i wyrażały się w postaci piorunów atakujących drewnianą wieżę. Wieża została rozebrana, a na jej miejscu stanęła dzwonnica. Niestety, klif coraz szybciej i agresywniej zaczął zbliżać się do kościoła, a ostatnia Msza Święta miała miejsce w II połowie XIX wieku, kiedy odległość świątyni od morza wynosiła zaledwie 1 metr. Na samym początku XX wieku, Morze Bałtyckie upomniało się o konsumpcję ściany północnej. Kolejne lata wyrwały przykościelny cmentarz i pozostałe części kościoła, pozostawiając jedynie w strzępach ścianę południową. Nauka mówi o procesie abrazji, ale ludzie wiedzą swoje – kościół padł ofiarą zemsty Bałtyku, gdyż jego córka – Zielenica – została porwana przez rybaków i więziona przez proboszcza, nieczułego na tęsknotę bogini za morzem. Zielenica zmarła, a rozszalały Bałtyk postanowił wyszarpać jej ciało pogrzebane na cmentarzu, a w zemście miał atakować świątynię do czasu aż rozpadnie się ostatnia ściana.


Noclegi w Trzęsaczu zapraszają

Lokalna baza noclegowa (Trzęsacz noclegi) jest bardzo przyjazna dla ludzi w każdym wieku, których przyciąga magia gotyckiej świątyni. Domki i kwatery wcale nie odbiegają od tych w największych kurortach nad Bałtykiem. O naszym pobycie w Jastarni pisaliśmy już wcześniej. Turyści w Trzęsaczu mogą także zapoznawać się z dziejami kościoła w ciekawym Multimedialnym Muzeum Na Klifie. Drugi kościół, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, został zbudowany w XIX wieku, ale jego historia nie wzbudza turystycznej sensacji, tak jak w przypadku owianej legendami świątyni na klifie.

6 thoughts on “Trzęsacz i legendy Bałtyku

  1. Trzęsacz to malownicza miejscowość, pełna uroku. Nocleg zawsze właśnie tutaj rezerwuję i jeszcze się nie zawiodłam :)

  2. Lenka – Trzęsacz jest piękny, ale nie nudzi Ci się nocleg zawsze w tej samej miejscowości? :) Ja wolę zmieniać co jakiś czas, zawsze warto zobaczyć coś nowego:)

  3. Barto ja lubię wracać w te same miejsca, jakoś nie potrzebuję co sezon nowych rozrywek i atrakcji, Trzęsacz jest dla mnie super odpowiedni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *