Tylicz – zabytkowe pomniki i cerkwie

W województwie małopolskim w Beskidzie Sądeckim znajduje się maleńka wioska o nazwie Tylicz. To naprawdę nie duża miejscowość, posiadająca moc możliwości oraz atrakcji dla turystów, na przestrzeni całego roku. Można tu świetnie bawić się podczas śniegowej zimy, a także upalnego lata. To co charakteryzuje krajobraz Tylicza to oprócz górskich widoków, także malownicze cerkwie i ich wieżyczki, które na stałe wpisały się w tutejszy region. Są rozrzucone po całym terenie Beskidu Śląskiego i upiększają zdecydowanie jego krajobraz. Ich ozdobą są liczne wieżyczki oraz bramy i ogródki znajdujące się na ich terenie. Zdecydowanie trzeba je obejrzeć, poznać ich historię, a także kulturę Łemków – ludów mocno z nimi związanych. W Tyliczu znajdują się także zabytkowe kościoły jak na przykład kościół Świętego Piotra i Pawła, które także warto odwiedzić i obejrzeć znajdujące się w nim obrazy i witraże.

Tylicz to miasto pełne historii i kultury, która aż kipi kiedy przechadzamy się jego uliczkami. Wiele tu pomników i pamiątek po czasach wojen i zaborów. Jest Pomnik na Kopcu upamiętniający nadanie Tyliczowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego – miało to miejsce ponad 650 lat temu. Można oglądać także rzeźby króla Kazimierza Wielkiego oraz Biskupa Piotra Tylickiego. Jest także pomnik upamiętniający Chrzest Polski znajdujący się pod kościołem pod wezwaniem Imienia Maryi.

W Tyliczu znajduje się jeszcze kilka zabytków wartych uwagi, ale największym walorem jest przyroda. Latem królują górskie wyprawy wśród obfitych w grzyby i owoce lasów i przepięknych widoków, zimą natomiast Tylicz zamienia się w wioskę narciarską. By zażyć zimowej zabawy przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Dlatego odpowiednio wcześnie należy zainteresować się rezerwacją noclegu. Baza noclegowa pozwala na zakwaterowanie wielu przyjezdnych. Noclegi dają wybór między kwaterami prywatnymi, a pensjonatami w których gościnni gospodarze słyną z pozytywnych opinii przyjezdnych (noclegi Tylicz ➣ meteor-turystyka.pl). Dobrze rozwinięte są także punkty usługowe i gastronomiczne, co uprzyjemnia pobyt w Tyliczu. Warto spróbować regionalnych potraw, kozich serów i oscypków. To doskonałe miejsce na wypad z rodziną i przyjaciółmi. Zimą na narty, latem na górskie wyprawy, a w przerwach na zwiedzanie okolicznych zabytków, kościołów i uroczych cerkwi, pozostałości po ludach Łemków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *